Már biztosan csúszik Kapu Tiborék visszatérése a Földre

2025. június 25-én hazánk szempontjából történelmi misszió kezdődött, amikor elindult az Axiom Space magánvállalat NASA-val és SpaceX-szel közös Ax-4 a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé. A legénység tagjai között volt
- Peggy Whitson veterán amerikai asztronauta, a küldetés parancsnoka;
- az indiai Subhansu Sukla pilóta;
- valamint a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski
- és a magyar Kapu Tibor missziós szakértők.
Az Ax-4 révén Magyarország, Lengyelország és India egyaránt másodszorra küldhetett űrhajóst a világűrbe, sőt a misszióval ezen nemzetek első alkalommal képviseltethetik magukat az ISS-en. Az eredetileg 14–21 naposra tervezett Ax-4 már a végéhez közeledik, a legénység kapszulája pedig az eredeti a tervek szerint legkorábban 10-én indulhatott volna vissza a Föld felé.
A csúszás legfőbb oka a Spacejunkie szerint, hogy a NASA egészen addig nem engedélyezi a visszatérést, amíg minden feltétel nem adott a biztonságos landoláshoz. Ebbe beletartozik a földi időjárás és a Nemzetközi Űrállomás helyzete is. Márpedig az ISS jelenleg olyan pozícióban kering a Föld körül, hogy a fedélzetéről azt látni, mintha soha nem menne le a nap.
Emiatt azonban fennáll a túlmelegedés veszélye, így a napelemek egy részét is olyan pozícióba állították, hogy azt ne érje a napfény. Ilyen körülmények között természetesen nem indíthat vissza hajót az űrállomás. A misszió tagjai már vélhetően hozzászoktak a késésekhez, ugyanis a felbocsátás időpontját legalább hétszer változtatták meg különböző okokra hivatkozva.
The post Már biztosan csúszik Kapu Tiborék visszatérése a Földre first appeared on 24.hu.