G7: a magyar autósok valószínűleg nem érzik meg, ha az EU betiltja az orosz kőolaj behozatalát

Az Európai Bizottság kedden bemutatott javaslata alapján – ez most már lényegében csak Magyarországot és Szlovákiát érinti – a vezetékes szállítást is megszüntetné 2027 végével. Ez akkor lesz kötelező, ha megszavazza az Európai Parlament, a tagállamok kormány- és államfőit tömörítő Európai Tanácsban pedig minősített többségre van szükség. Ez azt jelenti, hogy a magyar és szlovák vétó önmagában kevés lesz. Az atomenergia (például a fűtőanyag-vásárlás tilalma) végül nem került be a javaslatba, míg a kőolajnál a földgázhoz hasonlóan 2027 vége a legkésőbbi dátum az orosz import leállítására a Bizottság javaslata szerint. Ennek apropóján vizsgálta meg a G7, hogy vajon az orosz kőolaj tilalma mellett a magyar autósok rosszul járnának-e.
Elöljáróban megállapítják, hogy a kormány továbbra is foggal-körömmel ragaszkodik az orosz energiaimport fenntartásához. Ennek mint írják, a kőolaj esetében könnyen azonosítható oka van,
Vagyis,A cikkben részletesen foglalkoznak azzal, hogy áll a felkészülés, a finomítói átállás, többek között a Molnál, milyen költségei lehetnek, hogyan járt eddig a magyar költségvetés, a Mol és a fogyasztók az orosz importtal, a különadókkal, a benzinárstoppal, és azt is feltárták, ábrákkal érzékeltették, hogy vajon az osztrák autósokhoz képest mennyivel többet fizethettek a magyar autósok, ahhoz képest, mintha osztrák árat fizettek volna.
Megállapították, hogy
Ezt az is megerősíti szerintük, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter az Európai Bizottság javaslatára reagálva kétszeres lakossági áram- és több mint háromszoros gázárral riogatott, az üzemanyagok drágulását viszont nem említette.
Kitérnek arra is, hogy az adatokból jól látható, hogy más (az EU-ban) már nemigen vett érdemben orosz kőolajat tavaly a Molon kívül.
További részletekért kattintson.
The post G7: a magyar autósok valószínűleg nem érzik meg, ha az EU betiltja az orosz kőolaj behozatalát first appeared on 24.hu.