Mit lehet tudni arról az alapítványról, ami a jegyzékbe vett szervezetektől elvett adó egy százalékot kaphatja meg?

Tavaly nyáron szavazta meg a parlament a Batthyány-Strattmann László Alapítvány A Gyógyításért (BSLAGY) nevű szervezet létrehozását. Ide kerülhetnek azok az egyszázalékos szja-felajánlások, amelyeket olyan civil szervezetek és médiumok kapnak, amelyek felkerülnek a Szuverenitásvédelmi Hivatal jegyzékére mint „külföldi támogatásból közéletet befolyásoló szervezet”.
A szegények orvosáról elnevezett alapítvány a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) fealdatát vette át, vagyis dönt a társadalombiztosító által nem támogatott gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök egyedi, méltányossági elbírálásáról.
Az alapítvány hivatalosan február óta működik, de sokáig nem lehetett tudni a tevékenységéről, az ügyfelei és leendő partnerei sem tudták, mire számíthatnak a szervezettől. Szakmai szervezetek arról panaszkodtak, hogy a kormány egyeztetés nélkül hozta létre a testületet, amelynek munkájába nem látni bele,
Korábban egy olyan családról írtunk, akik egy hatéves Duchenne-szindrómás kisfút nevelnek. Az izomsorvadással járó betegségnek jelenleg egyetlen terápiája létezik, amely több, mint egymilliárd forintba kerül. A család (ahogy az összes többi érintett is) benyújtotta a NEAK-hoz és az alapítványhoz is a kisfiú génterápiájára a méltányossági kérelmet, ám hónapokig szóra sem méltatták őket. Márciusi cikkünk megjelenése után kért találkozót a szülőktől a NEAK és az alapítvány, sok jóval azonban nem kecsegtették őket.
Nem csoda, hiszen a BSLAGY mindössze évi 45 milliárd forintos büdzsével működik, ami csak a Duchenne-os gyerekek egymilliárdos génterápiát tekintve nem tűnik nagy összegnek.
Az alapítványt irányító kuratórium elnöke, Kovácsné Putnoki Katalin, a négy tag: Dr. Boncz Imre, dr. Sebők Szilvia, dr. Szántó Éva, Szebik Imre. Az alapítvány munkavállalói felett a munkáltatói jogokat a kuratórium gyakorolja. A felügyelőbizottság elnöke Bidló Judit lett, aki az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára Pintér Sándornak. A felügyelőbizottság további tagjai: Gergely Erika és dr. Perlik Márk Péter.
A méltányossági gyógyszerkérelmeket elbíráló alapítvány először áprilisban szólalt meg a sajtónak. A Népszavának a szervezet kuratóriuma azt közölte, hogy mintegy 1100 kérelem érkezett áprilisig a BSLAGY-hoz, amely részére noha az idei évre a költségvetési törvényben 45 milliárd forint szerepel, ennek időarányos részét, 39,5 milliárd forintot fordíthatják 2025-ben a támogatásokra. Az alapítványhoz eljutott kérelmek elbírálásához, ha szükséges, külső szakértőket is bevonnak, de hogy pontosan milyen szakmai kérdésekben és kikhez fordulnak, azt nem részletezték a Népszavának. Ezt követően minden egyes kérelemről az alapítvány kuratóriuma hoz a döntést.
Az, hogy pontosan mennyivel gyarapszik az „átláthatósági” törvénynek köszönhetően a BSLAGY, később derül ki, mindenesetre 2023-ból 1,77 millióan adtak le az adójuk egy százalékának sorsáról nyilatkozatot, akik összesen 17 milliárd forintról dönthettek. Ebből az összegből a Partizán kapta a legtöbbet: 416 milliót.
Az igazságügyi bizottság keddi ülésén tárgyalja azt a javaslatot, amely tovább szigorítaná a nemrég benyújtott A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslatotot, amely már az idei egyszázalékos szja-felajánlásokat is elvehetik azoktól a civil szervezetektől és médiumoktól, amelyek felkerülnek a Szuverenitásvédelmi Hivatal jegyzékére mint „külföldi támogatásból közéletet befolyásoló szervezet”.
Az eredeti fideszes indítványban – amelyet még a mostani szja-bevallási határidő előtt nyújtotta be – az állt, hogy csak a törvény elfogadását követő adóévben lesz érvényes az egyszázalékos felajánlások elvételének lehetősége. Ezért több lap és szervezet is azzal kampányolt, hogy ez lehet az utolsó év, amikor egyszázalékos felajánlásokhoz juthatnak. Ha a módosítást elfogadják, akkor ez a pénz a Batthyány-Strattmann László Alapítvány a Gyógyításért kasszájába kerül majd.
A módosító javaslat alapján a NAV akkor tagadhatja meg a 1 százalékok kiutalását, ha egy szervezet augusztus 1-jén már a Szuverenitásvédelmi Hivatal által összeállított jegyzékben szerepel. Mindez felveti a visszaható hatályú jogalkotás tilalmának megsértését, hiszen az egyszázalékos felajánlásokról május 20-áig lehetett rendelkezni.
The post Mit lehet tudni arról az alapítványról, ami a jegyzékbe vett szervezetektől elvett adó egy százalékot kaphatja meg? first appeared on 24.hu.